Wednesday, December 12, 2018



   

Westminster Kennel Club Dog Show 2012 Wrap-up

February 26, 2012 by  
Filed under Dog Activities and Training

westminster-best-in-show-2012

Pekingese Malachy, Best in Show Westminster 2012

The 2012 Westminster Kennel Club Dog Show is now in the history books.  In case you missed all of the hullabaloo, here are the winners.

In the Hound Group: 

Judge:  Ms. Patricia Laurans

Best in Group:  Wirehaired Dachshund GCH Raydachs Playing with Fire V Gleishorbach SW, better known as Cinders.  Bred by James I Sakoda, Maria Sakoda, Jessica Smith and Shirley Ray, Cinders was bornAugust 17, 2008out of CH Raydachs Great Balls of Fire and CH Gleishorbach Whistler’s Heidi.  She is owned by Shirley Ray, Maria Sakoda, and James Sakoda.

Group 2 went to GCH Jodell Boogie Back toTexas, bred by Delberta Gogulski and owned by Janice Hayes and Donna Moore.  This PBGV was bornAugust 7, 2006out of CH Gebeba Texas True Grit and CH Jodell’s Boomerang.

Group 3 was taken by Starline’s Chanel, a Whippet bred by Lori Lawrence, Carey Lawrence, and Dianne Bowen, and owned by Lori Lawrence, Carey Lawrence, and Nicole Lawrence.

Group 4 went to GCH Vin-Melca’s The Norseman, a Norwegian Elkhound bred by Vicki L Vermillion and Patricia V Trotter.

In the Toy Group:  

Judge:  Mr. Tim Catterson

Best in Group:  CH Palacegarden Malachy, a Pekingese born onJanuary 24, 2008.  The dog was bred by Jim & Jean Smith, out of Palacegarden McCafferty and Palacegarden Tansy.  He is owned by Iris Love,S Middlebrooks, and D Fitzpatrick.

Group 2 went to the Affenpinscher named GCH Banana Joe V. Tani Kazari, born onMarch 30, 2007.  He was bred by Mieke Cooymans out of Kyleakin Space Cowboy and Bling Bling V Tani Kazari and is owned by Zoila Truesdale  and Mieke Cooymans.

Group 3 was won by GCH Marlex Classic Red Glare, a Miniature Pinscher bred by Carole A Mohr-Rio and owned by Leah Monte and Armando Angelbello.

Finishing out the toy group, fourth place went to GCH Wind Dancer Jenstar Backstage Pass.  This Silky Terrier was bred by Teresa Galegos and Linda Hurt.

In the Non-Sporting Group:

Judge:  Mr. Randy Garren

Best in Group:  Ian, more formally known as GCH Spotlights Ruffian, a Dalmatian born onMarch 2, 2007.  He was bred by Connie Wagner out of CH Spotlight Scandalous and CH Spotlight Splendid, and is owned by Jim and Barbara Lyons.

Second place went to GCH Vaje’s Miss Jayne Hathaway, a Chinese Shar-Pei, born onFebruary 18, 2007out of CH Vaje’s Crew Cut and CH Vaje’s The Villianess Ursula.  Bred and owned by Jeff and Vicki Mauk.

Group 3 was won by GCH Windsor Bihar Chasing Rainbows, a Lowchen bred by Margaret Cropsey and Carol A Strong.  His parents were CH Bihar Ivytree ‘NMarshvu Louis and CH West WindBiharI’m Just Jane.  He is currently owned by the breeders, as well as by Gillian Robertson and Daniel Cunningham.

And finally, fourth place went to a miniature Poodle named GCH Surrey Sugar Baby.  This little girl was bred by Kaz Hosaka and is owned by Ron Scott and Debbie Burke.

In the Herding Group:  

Judge:  Mr. HoustonClark

Best in Group was taken by the German Shepherd GCH Babheim’s Captain Crunch, better known as Cap.  He was born onMarch 10, 2007, bred by Carlos Navarro out of CH Kenlyn Aries V HiCliff and CH Prima Bulerina of Edan.  Current ownership:  James & Sheree Moses, Deborah Stern, Janet Lange, Carlos Navarro, and Maria Desc.

Group 2 went to Bouviers des Flandres GCH Quiche’s Grand Finale, born onNovember 8, 2007from the breed pair CH Quiche’s Eye of the Storm and Quiche’s Zena Warrior Princess.  Breeder:  Elaine & Louise Paquette.  Owners:  Daniel and Julianna Garrison and Elaine Paquette.

Third place went to CH Bugaboo’s Big Shot, and Old English Sheepdog bred by Douglas and Michaelanne Johnson and Bridgette Callahan out of CH Bugaboo’s American Idol and Bugaboo’s Bedazzeled.

Group 4 was won by CH Mystic Ava Gardner, a Shetland Sheepdog bred by Tracy Tuff.

In the Sporting Group:          

Judge:  Mr. W. Terry Stacy

Best in Group went to GCH Shadagee Caught Red Handed, an Irish Setter who goes by the call name of Emily.  She was bornNovember 15, 2006after being bred by Debbie and Tommy Burk and Ellen Bieler out of CH Kerry-Eire Believable and CH Jewelset Sunnyside Up.  She is currently owned by Debra Burke and Nancy Lee Connor.

Group 2 was won by the German Wirehaired Pointer named GCH Mt. View’s Ripsnortersilvercharm.  Bred by Helen George and Claire and Kelly Wisch, he was bornSeptember 4, 2006out of CH Ripsnorter’s Thunderhart and CHMountain View’s Next Strike.  He is owned by Claire & Kelly Wisch.

GCH Wynmoor Champagne Supernova, an English Springer Spaniel, took third place.  He was bred by Billie andErinKerfoot out ofCH Autumfire Park Avenueand CH Gilchrist Wynmoor Lexus.

Group 4 went to an Irish Water Spaniel named GCH Whistlestop’s Riley on Fire, bred by Colleen McDaniel and Stacy J. Duncan. 

In the Working Group:           

Judge:  Ms. Betty Regina Leininger

A Doberman Pinscher named GCH Protocol’s Veni Vidi Vici, better known as Fifi, won Best in Group.  Breeders Jocelyn and Kevin Mullins brought her out of CH Foxfire All Star and CH Protocol’s American Dream CDX RN AX AXJ XF onMay 28, 2008.  She is co-owned by Suzy and Dick Lundy, as well as by the breeders.

Group 2 was earned by GCH Winfall Brookwood Styled Dream, a Boxer born onMay 28, 2007.  A product of a match between CH Brookwood’s Place of Dreams and Winfalls I’ve Got Style, this gorgeous dog was bred by Tina Porter and Lee Stanton and is owned by Debbie McCarroll, Mark Fagan, Mrs. Jack Billhardt and Sergio Tenenbaum.

Group 3 went to GCH Catanyas Latin Lover, an Alaskan Malamute bred by P. J. Kendrick out of CH Silverice’s Borne Identity and Catanya’s Girls Night Out.

Fourth place was taken by CGH Pepper Tree Zorro V Morgenwald, a Standard Schnauzer bred by Earl and Arden Hoist.

In the Terrier Group:           

Judge:  Mr. William F. Potter

First place was won by GCH Perrisblu Kennislain’s Chelsey, who answers to the call name of Chelsey.  She was born onSeptember 9, 2007, a product of Perrisblu Emperor and Perrisblu Miss Ele.  Her breeders were B & S Laing, and she is currently owned by Ed, Lynn, Candace, and Brock Yingling and Phil Davies.

Group 2 went to GCH Slyfox Sneak’s A Peek, the Smooth Fox Terrier bred by Joan and Mark Taggart.  He was born onJanuary 11, 2008out of CH Raybills Olympic Medal and CH Slyfox Sneak’s Up on You RN.  He is owned by James W Smith.

Third place was earned by CH Cragsmoor Buddy Goodman, a beautiful Skye Terrier bred by Eugene Z Zaphiris and Matthew H Stander out of CH of Skyeline Albatros and CH Cragsmoor Good as Can Be.

Group 4 was won by GCH Castle Rock’s Sbigstaff Mad About You, the American Staffordshire Terrier born onJuly 5, 2008from breeders Laszle Sliz Nagy and Dayna Pesenti. 

Best in Show:           

Judge:  Ms. Cindy Vogels

The 136th winner of Westminster Kennel Club’s top honor was the Pekingese, CH Palacegarden Malachy!  Congratulations to breeders Jim and Jean Smith and owners Iris Love,S Middlebrooks, and D Fitzpatrick! 

So, if you were keeping track of my predictions from the last issue of Straight Poop.  Only two (the Pug and the Weimeraner) of my 21 picks even made it to the Group competitions, and no, neither of them won.

Did you make any predictions?  How’d you do?

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!